Annons
Nyheter
Undantagstillstånd i Sri Lanka efter protest
Sri Lanka • Publicerad 1 april 2022
Sri Lanka inför undantagstillstånd efter oroligheter som brutit ut i samband med regimkritiska demonstrationer. Undantagstillståndet på fredagen följer efter ett utegångsförbud kvällen innan. Då hade en demonstration utanför president Gotabaya Rajapaksas residens urartat till våldsamheter.
President Rajapaksa säger att det allmänna läget i Sri Lanka påkallar "hårdare lagar som ger säkerhetstjänst rätt att gripa och frihetsberöva misstänkta".
Demonstranterna kräver presidentens avgång och fördömer hans hantering av den svåra ekonomiska krisen, vilken resulterar i bland annat brist på energi såsom importerad kol och olja.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons