Annons
Nyheter
Wall Street öppnar på plus
Börs • Publicerad 4 oktober 2022
De ledande börsindexen i USA stiger vid tisdagens öppning.
Breda S&P 500-indexet lyfter 2,4 procent och det tekniktunga Nasdaqs kompositindex visar på en uppgång med 2,7 procent. Dow Jones industriindex stiger med plus 2 procent.
Annons
De fortsatta räntenedgångarna i USA på tisdagen ligger delvis bakom uppgången. Räntan på den amerikanska tioårsobligationen är ned med 0,03 procentenheter till 3,59 procent.
Bland enskilda bolag stiger Tesla med drygt 3 procent, efter gårdagens tapp på 8 procent. Bland de tunga teknikbolagen stiger Apple med 1,7 procent, Amazon med 3,9 procent och Alphabet med 2,9 procent.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons