Annons
Nyheter
XXL vinstvarnar
Ekonomi • Publicerad 14 juni 2022
Norska sportkedjan XXL går nu ut med en vinstvarning gällande resultatet för andra kvartalet. Intäkterna spås hamna på omkring 2,2 miljarder norska kronor jämfört 2,4 miljarder under samma period föregående år. Företagets så kallade bruttomarginal förväntas hamna i intervallet 38–39 procent jämfört med 41,8 procent i fjol.
XXL som har ett flertal varuhus även i Sverige uppger att man ser ett "försvagat konsumentsentiment" och en något minskad efterfrågan på sportartiklar i allmänhet, men skriver också att slutet av juni är en viktig försäljningsperiod för bolaget.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons