Dagsböter för förfalskat kvitto

Den 43-årige Simrishamnsbon hävdade rätt till avdrag för förbättringskostnader för fastigheten han sålt.
Simrishamn • Publicerad 30 maj 2011

Men kvittot han skickade till Skatteverket som bevis för att arbetet utförts var falskt. 43-åringen, som erkänt sig skyldig till kvittoförfalskningen, döms nu av Ystads tingsrätt till villkorlig dom och 6 800 kronor i dagsböter för att han egenhändigt tillverkat och dessutom åberopat det fingerade dokumentet.

Eftersom 43-åringen inte tidigare dömts för brott, gör rätten bedömningen fängelse finns i straffskalan för urkundsförfalskning, ska han också betala 500 kronor till brottsofferfonden.

Ann-Louise Olander
Lena Stadler
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.