Annons

Demonstration fick stöd av oppositionen

Simrishamn • Publicerad 31 maj 2005
Hammenhögsflickorna Ellen Ekvall, 6 år, och Hanna Cronvall, 8, demonstrerade på torget mot nedskärningarna i barnomsorgen med orden "Var rädd om mej. Jag är din framtid". bild: mark hanlon
Hammenhögsflickorna Ellen Ekvall, 6 år, och Hanna Cronvall, 8, demonstrerade på torget mot nedskärningarna i barnomsorgen med orden "Var rädd om mej. Jag är din framtid". bild: mark hanlonFoto: 

Närmare etthundra barn och vuxna demonstrerade på måndagskvällen mot nedskärningarna i barnomsorgen och skolan. Demonstranterna samlades på Stortorget före kommunfullmäktiges möte i rådhuset.

– Det är synd att lärare ska sluta i Hammenhög, säger 10-åriga Maja Cronvall.

Annons

Gun Hammar (v) tycker att kravet "fler miljoner till barnen" är jättebra.

Ariel Hellgren (mp) anser att kommunen måste ha högre personaltäthet för att locka hit barnfamiljer.

Oppositionsrådet Karl-Erik Olsson (s) slöt också upp bakom demonstranterna.

Pontus Persson

SAXO
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons