Sjukvårdspartiet får lokalavdelning

Skåne Läns Sjukvårdsparti har bildat en lokalavdelning i Simrishamn. Orsaken är att partiet växer och har bildat ytterligare avdelningar i Skåne.
Simrishamn • Publicerad 7 mars 2002

Simrishamnsavdelningens första årsmöte hölls i sjukhusets samlingssal, där Tommy Mårtensson valdes till ordförande. Övriga ledamöter är Mona Hansson-Stiber, Mikael Jönsson, Jan Ivarsson, Sven Carlsson och Bengt Wieslander. Valkommitténs förslag till nominering av 26 kandidater till fullmäktigevalet i Simrishamn bifölls i sin helhet av årsmötet. Partiet har idag nio av 49 mandat i kommunfullmäktige. En av partiets profiler, Gerd Holm, drar sig tillbaks från debatterna i rådhuset.

Robert Jönson robert.jonson@allehandasyd.se
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.