Åtalas för djurtransport
En lantbrukare i Sjöbo kommun åtalas för att han i mitten av april i fjor skickade en ko till slakt trots att kon hade kalvat bara 9-10 dagar före slakten.
Sjöbo • Publicerad 18 maj 2004
Enligt djurskyddslagen måste det gå minst tre veckor mellan förlossningen och slakttransporten. Åklagaren menar att lantbrukaren antingen uppsåtligen eller av oaktsamhet brutit mot denna transportföreskrift. Det hela uppdagades av det mottagande slakteriet. I samtal med kommunens djurskyddsinspektör har lantbrukaren berättat att han kände till transportföreskriften men vid tillfället inte haft en tanke på det. Efter kalvningen hade kon ätit dåligt och lantbrukaren befarade att den skulle tappa sitt hull och lida av det. Därför beslöt han om omedelbar hämtning till slakteriet.
Leif Möller leif.moller@allehandasyd.se
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.