Annons
Nyheter
Trafikpolis på Österlen i dag
Trafikpolisen i Skåne inriktar sig även i eftermiddag hastighets- och beteendeövervakning på riksvägarna 9, 11 och 19 på Österlen.
Nyheter • Publicerad 8 oktober 2002
Dessutom pågår det kontroll yrkesmässig trafik i Malmöområdet samt hastighets-, förar- och fordonskontroller på E4 och länsväg 112. Närpolisen i nordöstra Skåne har egen trafikövervakning. Utryckningsstyrkan har också haft en egen trafikkontroll i Hammar nu på morgonen. Alla förare som stoppas får, oavsett anledning, blåsa i alkotesten. Text: Lennart Svenezon
Robert Jönson robert.jonson@allehandasyd.se
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons