Kameror sätts upp på Mackleanskolan

Alla kommunens skolor ska få övervakningskameror. Först ut är Mackleanskolan som nu söker tillstånd hos länsstyrelsen.
Skurup • Publicerad 3 februari 2007
Maria Appelgren, vikarierande rektor, visar området som är värst utsatt. Bild : Thorsten Persson
Maria Appelgren, vikarierande rektor, visar området som är värst utsatt. Bild : Thorsten PerssonFoto: 

Skolan är hårt drabbad av skadegörelse. Under de senaste åren har mängder med fönsterrutor slagits sönder. Även inne i skolan förekommer skadegörelse.

Pengar finns redan avsatta i budgeten för kameror.

– Vi hoppas att skadegörelsen kommer att minska, säger rektorn på Mackleanskolan Thomas Holmgren.

Fyra-fem kameror planeras att sättas upp på de ställen som är mest utsatta för skadegörelse. Både utomhus och inomhus.

– Vi kommer även att sätta upp en kamera på ett tak där ungdomarna åker skateboard, berättar Thomas Holmgren. Det river upp pappen och så läcker det in vatten i skolan. Det är även en säkerhetsfråga.

Thomas Holmgren tror också att övervakningskameror kan minska mobbningen på skolan.

Maria Appelgren är lärare och hoppar som vikarierande rektor ibland. Hon har sitt fönster mot gången mellan skolan och idrottshallen. Där har fönstren slagits sönder många gånger. Hon har även fått sitt fönster äggat.

Hon tror inte att kamerorna kan kränka någon.

– Har man inget att dölja så är det inga problem, säger Maria Appelgren. De flesta elever är dessutom skötsamma.

Kostnaderna för skadegörelsen på Mackleanskolan är stora. Och självrisken till försäkringsbolagen ökar med ökande skadegörelse.

– Vi vet snart inte var vi ska ta pengarna ifrån, säger Maria Appelgren. Elevernas trivselpengar ligger illa till.

Det senaste året har dock skadegörelsen minskat något på Mackleanskolan.

Samma erfarenhet har man också på Östergårdsskolan.

– Peppar, peppar, säger rektor Marie Eklund. Men den senaste tiden har det blivit bättre. Vi har arbetat för att eleverna ska känna mer ansvar för skolan, sin omgivning och sina handlingar.

Häromdagen sparkade en elev ut en ruta i vredesmod på Östergårdsskolan. Han får nu vara med och betala en del av kostnaden för rutan.

Marie Eklund menar att den största delen av skadegörelsen på Östergårdsskolan sker utanför skoltid, på kvällar och helger.

– Det rör sig en hel del folk på skolområdet, berättar hon.

På Östergårdsskolan är inte övervakningskameror högprioriterat.

– Vi har diskuterat det i ledningsgruppen och sagt att man börjar på Macklean. Så småningom kommer vi få det också på Östergårdsskolan.

Gert Ljungqvist

0411-55 79 06

gert.ljungqvist@allehandasyd.se

SAXO
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.