Curlingsmockan: Sverige föll i EM-premiären

Curling • Publicerad 20 november 2021
Niklas Edin och hans lag föll i EM-premiären i Lillehammer.
Niklas Edin och hans lag föll i EM-premiären i Lillehammer.Foto: Javad Parsa/NTB/TT

Lag Niklas Edin var storfavoriter inför EM-premiären i curling i Lillehammer. Då gick Skottland på knock och tog revansch efter VM-finalförlusten i våras.

Sverige kommer till Norge som regerande Europamästare och nyblivna världsmästare. I april säkrade man tredje raka VM-guldet efter en rysare mot just Skottland.

När det var dags för retur i Lillehammer hamnade Sverige tidigt i uppförsbacke. Och när sex omgångar avhandlats ledde skottarna med klara 6–1. I den sjunde omgången var hoppet ute och Sverige valde att tacka för sig.

Klockan 19 i morgon finns chans till revansch då lag Edin ställs mot Finland.

Samtidigt fick lag Anna Hasselborg, som är regerande Europamästare på damsidan, en smakstart på mästerskapet där man städade av Tjeckien med 5–3.

Däremot blev det förlust i den andra matchen mot Ryssland som vann med 6–5 i en dramatisk match som avgjordes i skiljeomgång.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.