Kommunerna i Ystad och Skurup litar till säkerhetsbesiktningar
Säkerheten kan aldrig garanteras fullt ut. Men i Ystads kommun gör man vad man kan för att göra sporthallarna fria från olyckor. Det menar Jerker Åkesson, fritidskonsulent i Ystads kommun.
De senaste åren har det skett flera olyckor i Sverige där barn skadats svårt – 2009 omkom till och med en åttaårig pojke – efter att handbollsmål fallit över dem.
I Ystads kommun tror och hoppas man att det förebyggande arbete som görs är tillräckligt för att undvika liknande olyckor.
– Det görs ju säkerhetsbesiktningar årligen av en auktoriserad firma. Därmed inte sagt att man kan svära sig fri från att det kan ske olyckor. Men handbollsmål ska ju vara förankrade i vägg eller golv, säger Jerker Åkesson.
Ungefär samma tongångar hörs från Ingmar Thorén, biträdande förvaltningschef i Skurups kommun. Han betonar dock att han endast suttit på sin post i en månad, vilket gjort att han inte hunnit sätta sig in i de här frågorna fullt ut än.
– Det viktiga är att göra de skyddsrundor som görs och att följa upp informationen vi får från dem. Dessutom gäller det att använda grejerna i sporthallarna på rätt sätt och här har ledarna under skoltid och träningar ett ansvar också, säger Ingmar Thorén.
Såväl Thorén som Åkesson har uppfattningen att det är tryggt att idrotta i de respektive kommunernas sporthallar.
– Vi får ju protokoll från besiktningarna där eventuella brister påpekas och då får vi åtgärda dem, säger Åkesson.
Händer det ofta att ni åtgärdar brister?
– Ja, det gör det. Och många gånger handlar det om rent slitage.