Rivstart för Marsvinsholm
Senast var det på Hilding cup i Hästveda där Jonathan Jersgren gjorde en stark comeback efter den handskada som hindrat honom från tävlande sedan april. Jonathan, som tävlar i ungdom 76 kg, vann sin klass efter fyra raka segrar. I finalen mot Ballingslövs Jonas Plato blev det utklassningssiffror, 5–0, 6–0.
I fredags var Alexander Jersgren och Pans Kalle Persson med i det Skånelag som besegrade det danska juniorlandslaget i en match i Eslöv. Alexander vann sin match i 74 kg-klassen på teknisk överlägsenhet och Kalle vann på fall i sin 84 kg-klass. Totalt vann Skåne matchen med 7–3.
Nyligen var även en sju man stark trupp från sydöstra Skåne på plats i Richtoffcupen i Limhamn och utdelningen var synnerligen god även där. I knatte 29 kg vann Jakob Jersgren och Tobias Tjörnby kom tvåa.
I knatte 32 hamnade Dennis Alsén på tredje plats och Marcus Tjörnby på fjärde.
I knatte 32 tog Pans Daniel Mårtensson hand om slutsegern efter att ha besegrat Elias Andersson i finalen och i knatte 47 kg slutade Adam Lloyd på andra plats.