Annons
Schweizisk seger i Val d'Isère
Alpint • Publicerad 12 december 2020
Fjolårets vinnare av super-G-cupen ser ut att ha bra tryck under skidorna också den här säsongen. Schweizaren Mauro Caviezel vann vinterns första super-G, i franska Val d'Isère, om än med liten marginal.
Till slut skilde bara tio hundradelar ner till tvåan för dagen, norrmannen Adrian Smiseth Sejersted.
Annons
Lördagens två svenska inslag hamnade som väntat längre ner i resultatlistan. Felix Monsén slutade 26:a, 1,54 bakom Caviezel, och Alexander Köll körde ur.
Det var osäkert om Köll alls skulle komma till start. Han slog ut tre tänder i en träningskrasch på fredagen och var rejält mörbultad efteråt, men tycks ha repat sig tillräckligt för att tävla.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons