Hälsan ska bli bättre hos ungdomar
– 25 procent av alla 4-6-åringar lider av fetma idag, säger Torgny Larsson (s) som slog ett slag för den ursprungliga motionen på fullmäktiges möte. För en timme vid datorn behövs två timmars fysisk aktivitet, fortsätter han. Det handlar om en tillväxtfråga. Våra barn bör få växa upp friska. Vi ska ha hälsofrämjande skolor. Se på Rehabhuset här i Tomelilla. De är verkligen aktiva med sina föreläsningar med mera som befrämjer god hälsa.
Christina Tonnvik, verksamhetsledare, har yttrat sig om socialdemokraternas motion och gett teamledare Margaretha Lasson med flera i uppdrag att starta ett projekt för att arbeta fram ett handlingsprogram.
Problemet med övervikt och ohälsa bland barn är akut och bara växer. Det pågår flera projekt för att stävja detta, bland annat i Ystad och Bunkeflo.
– I skolan ska eleven ha godkänt i ämnen som svenska och matte när de slutar nian, säger Torgny Larsson, lika självklart borde det vara att ha godkänt i ämnet idrott och att eleverna har en bra hälsa och bra kondition.
Lollo Bark
0417-125 87
lollo.bark@allehandasyd.se