Annons
Nyheter

Bandylag söker ny pingvin

Sandviken AIK Bandy söker en ny maskot. Pigge ska vara utåtriktad, ha ett härligt kroppsspråk och vara lite tokig men samtidigt förnuftig. - Och självklart ha ett SAIK-hjärta, säger Helena Nordin, försäljnings- och marknadsansvarig hos SAIK Bandy.(TT)
Publicerad 8 februari 2017

Personen som klätt sig som pingvinen Pigge har flyttat från staden och klubben söker nu med ljus och lykta efter en ny, rapporterar Arbetarbladet.

””

Tjänsten har utlysts och blivit en viral succé. Nu funderar Helena Nordin på att anordna en audition för de sökande, där de får prova dräkten och visa sitt "Pigge-mod".

””
Annons

Än så länge har klubben fått in nio seriösa ansökningar. Den som får tjänsten ska vara utåtriktad, lite galen men förnuftig och kunna åka skridskor. Personen måste också vara barnkär och ha ett trevligt kroppsspråk.

Pigge har varit SAIK:s maskot i mer än 20 år. Endast åtta personer har iklätt sig kostymen sen starten, men vilka vill Helena Nordin inte avslöja.

””

TT

Annons
Annons
Annons
Annons