Nyheter

Bröder får fängelse för slöjtvång

Två bröder döms till fängelse för att ha tvingat sin syster att bära slöja genom hot och misshandel. Också mamman döms för att ha utsatt sin dotter för olaga hot, skriver Sydsvenskan.(TT)
Publicerad 9 december 2016

Två bröder döms till fängelse för att ha tvingat sin syster att bära slöja genom hot och misshandel. Också mamman döms för att ha utsatt sin dotter för olaga hot, skriver Sydsvenskan.

När dottern berättade för mamman att hon träffat en kille blev svaret: "Du är död för mig, i morgon vet vi vad vi ska göra med dig", har den 17-åriga flickan berättat. Hon blev rädd och kontaktade sin skolkurator, som i sin tur larmade polisen. Enligt flickan var planen att hon skulle giftas bort med en äldre man. Bröderna tvingade henne att varje dag gå raka vägen hem från skolan och misshandlade henne för att få koden till hennes mobil då de trodde att hon varit i kontakt med en kille.

Lunds tingsrätt dömer bröderna till fängelse i två respektive tre månader, mamman till dagsböter. Alla tre har nekat.

TT