Nyheter
Dömda trafiklärare ska stoppas
Transportstyrelsen lovar bättre kontroll av trafiklärare som döms för brott, uppger Sveriges Radio Ekot. En tidigare granskning som SR:s program Kaliber gjort visade att flera trafiklärare har kunnat fortsätta jobba trots att de har dömts för sexbrott eller ofredanden.(TT)
Publicerad 5 september 2016
Transportstyrelsen lovar bättre kontroll av trafiklärare som döms för brott, uppger Sveriges Radio Ekot.
En tidigare granskning som SR:s program Kaliber gjort visade att flera trafiklärare har kunnat fortsätta jobba trots att de har dömts för sexbrott eller ofredanden.
Det har förklarats bland annat med att Transportstyrelsen inte blir informerad av domstolarna när någon dömts.
Nu inleds ett samarbete med polisen för att komma till rätta med problemet, säger chefen för Transportstyrelsens tillsynssektion, Björn Strandh, till Ekot.
””
Myndigheterna jobbar också för ett mer permanent och automatiserat kontrollsystem.
TT