Annons
Nyheter

Fängelse för Carl Larsson-förskingrare

Det blir inget sänkt straff för den man som förskingrat miljontals kronor från olika föreningar och företag i Dalarna - bland annat den släktförening som förvaltar Carl Larsson-gården i Sundborn utanför Falun.(TT)
Publicerad 8 februari 2017

Det blir inget sänkt straff för den man som förskingrat miljontals kronor från olika föreningar och företag i Dalarna - bland annat den släktförening som förvaltar Carl Larsson-gården i Sundborn utanför Falun.

I december dömdes den 66-årige mannen till fängelse i tre år och sex månader av Falu tingsrätt, ett straff som Svea hovrätt nu fastställer, rapporterar lokala medier. Både mannen och åklagaren hade överklagat tingsrättsdomen.

Annons

Mannen har haft i uppdrag att sköta ekonomin i föreningarna och företagen, och enligt åtalet har han tagit ut drygt 8,4 miljoner kronor från sina uppdragsgivares konton rapporterar SVT Dalarna. Från Carl och Karin Larssons släktförening har han förskingrat över 3,7 miljoner kronor.

TT

Annons
Annons
Annons
Annons