Nyheter

Hoverboard exploderade och brann

Hoverboarden stod på laddning i källaren, intill satt yngste sonen och spelade dataspel. Då exploderade hoverboarden och började brinna med öppna lågor. Mamman i familjen lyckades släcka branden med en skurhink vatten.(TT)
Publicerad 9 september 2016

Hoverboarden stod på laddning i källaren, intill satt yngste sonen och spelade dataspel. Då exploderade hoverboarden och började brinna med öppna lågor. Mamman i familjen lyckades släcka branden med en skurhink vatten.

””

Han vill varna alla från att sätta hoverboarden på laddning när ingen är hemma.

Explosionen i Olofström i onsdags kväll är inte den första. Elsäkerhetsverket har inlett en granskning av den populära eldrivna balansbrädan efter flera liknande bränder runtom i landet.

I juli meddelade USA:s konsumentsäkerhetsråd att tio företag i USA återkallar runt 500 000 hoverboards efter rapporter om batteribränder.

TT