Fortsatt halt på landets vägar
Klass 1-varningen om plötslig ishalka över stora delar av Götaland utfärdades i går och under kvällen inträffade många olyckor på hala vägar. Utanför småländska Vaggeryd omkom två män när deras bil kraschade våldsamt in i mitträcket på E4 i norrgående riktning. Enligt polisen var det väldigt halt på platsen.
Under morgonen har en kvinna i Norrköping först till sjukhus med nacksmärtor efter en olycka, som kan ha koppling till halkan. I övrigt har natten och den tidiga morgonen varit betydligt lugnare än gårdagen i Östergötlands län då ett tiotal olyckor inträffade på kort tid.
Stannar hemma
””
I Blekinge har en lastbil kanat av vägen och en personbil snurrade in i ett mitträcke på E22. Fler rapporter om trafikolyckor i de sydligaste delarna av landet har börjat komma in till polisen.
Håll avståndet!
””
I Södermanland har en person förts till sjukhus efter en singelolycka på E20 vid tvåtiden i natt. Enligt polisen ska det ha varit glashalt på platsen. Halka verkar också ha legat bakom en kollision mellan två bilar i Skellefteå efter sju i morse.
TT