Annons
Nyheter
Tre gripna efter knivbråk i Västerås
Fem personer har förts till sjukhus - varav tre med knivskador - efter ett bråk i Västerås. En av de knivskurna ska vara allvarligt skadad, enligt polisen i Västmanland.(TT)
Publicerad 6 februari 2017
Fem personer har förts till sjukhus - varav tre med knivskador - efter ett bråk i Västerås. En av de knivskurna ska vara allvarligt skadad, enligt polisen i Västmanland.
Tre av de skadade - en man och en kvinna i 20-årsåldern samt en kvinna i 40-årsåldern - har gripits misstänkta för två fall av grov misshandel och ett försök till dråp. De andra två skadade är två män i 60- respektive 30-årsåldern. Det är ännu inte känt vad som orsakat bråket eller vad personerna har för relation till varandra, men slagsmålet ska ha ägt rum på ett industriområde vid 17-tiden på eftermiddagen.
Annons
Vid bråket ska bland annat en kniv och ett järnrör ha använts, skriver Vestmanlands Läns Tidning.
TT
Annons
Annons
Annons
Annons