Nyheter
Röglespelare stängs av i fem matcher
Röglespelaren Daniel Sylwander stängs av till och med den 18 oktober sedan han tacklat Malmö Redhawks Nicklas Jadeland i huvudet under lördagens match. Det har ishockeyförbundets disciplinnämnd beslutat. Avstängningen bedöms motsvara fem matcher, enligt ett pressmeddelande från förbundet.(TT)
Publicerad 2 oktober 2016
Röglespelaren Daniel Sylwander stängs av till och med den 18 oktober sedan han tacklat Malmö Redhawks Nicklas Jadeland i huvudet under lördagens match. Det har ishockeyförbundets disciplinnämnd beslutat. Avstängningen bedöms motsvara fem matcher, enligt ett pressmeddelande från förbundet.
Sylwander, som hävdat att han inte såg Jadeland och att kollisionen var oundviklig, ska även betala 18 400 kronor i böter.
Malmö vann Skånederbyt med 7-6.
TT