Mål av Messi, men skada oroar
Messi gjorde matchens enda mål i den 42:a minuten. Publiken i Mendoza applåderade åt Messi under hela matchen och många rusade in på planen efteråt för att ge Barcelona-stjärnan en kram.
””
Han säger att det var ett genuint avsked till landslaget som han tog tidigare i somras, då Argentina förlorade en mästerskapsfinal för tredje året i följd.
””
Messi har dock en smärtande ljumske som oroar inför den kommande VM-kvalmatchen mot Venezuela på tisdag.
””
Argentina leder den sydamerikanska VM-kvaltabellen på 14 poäng efter sju omgångar.
Brasilien har aldrig tidigare slagit Ecuador i dess huvudstad Quito - som ligger 2 850 meter över havet. Inte förrän på torsdagskvällen då OS-hjälten Neymar gjorde det förlösande 1-0-målet på straff i den 72:a minuten. Några minuter före slutet gjorde 19-årige Gabriel Jesus, som nyligen gått till Manchester City, 2-0 och han satte också det tredje målet på tilläggstid.
TT