Annons
Nyheter

Hundar tros ha ätit ägare

Sju hundar som inte fått mat och vatten på två veckor tros ha ätit upp sin ägare när han kom tillbaka från en resa. Hans skalle hittades i köket och kroppen i låg framför huset, enligt lokal polis.
Nyheter • Publicerad 6 september 2011

Sju hundar i Manado i Indonesien som inte fått mat och vatten på två veckor tros ha ätit upp sin ägare när han kom tillbaka från en resa.

En vakt i grannhuset blev fundersam när han såg mannens bagage stå kvar utanför huset flera dagar efter det att mannen kommit hem. Till slut gick han fram mot huset, möttes av en fruktansvärd stank och ringde polisen.

– Hans skalle hittades i köket och kroppen i låg framför huset, sade lokalpolisen Eriyana till nyhetswebbplatsen Viva.

Maria Sällberg
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons