GK Splitt firade 25 fina år
Alla var inbjudna, både aktiva familjer och de som för länge sedan lämnat föreningen. Men hur firar man en gymnastikförenings 25-årsdag? Jo, genom ha gympa.
Festligheterna kretsade kring en tiokamp som bland annat innehöll limbo, höjdhopp och mätning av hur lågt ner medlemmar kunde gå i spagat. Priser fick dock alla.
Tränaren Roxanne McGowan har varit med i GK Split i drygt tio år och hon var nöjd med uppslutningen.
– Det bästa med vår klubb är att sammanhållningen sträcker sig över ett stort åldersspann. I våra tävlingsgrupper kan det ju vara stor åldersskillnad, men både yngre och äldre lär sig då att umgås med varandra.
– Folk kan undra över om en åttaåring verkligen kan ha kul tillsammans med en fjortonåring, men det går jättebra. De har gymnastiken som gemensam nämnare och det är väldigt härligt att se.
En av veteranerna som var med på firandet var Lotta Hedberg. Hon var 12 år när hon gick med som en av de första medlemmarna för 25 år sedan. Hon ska också vara den enda gymnasten som medverkat vid samtliga 25 nyårsgalor, GK Splitts stora årliga evenemang.
– När jag började höll vi till i brottarlokalen på Österportshallen, sedan flyttade vi till B-hallen. I mitten av 90-talet flyttade vi hit till Tennisstation och det har blivit jättebra. Hädanefter kommer vi också att hålla våra nyårsgalor här i stället för i ÖP-hallen, säger Lotta Hedberg.
En annan veteran, på sätt och vis, är tioåriga Moa Johansson-Rittermar, som tränat i klubben i mer än halva sitt liv. På frågan vad som är bäst med att träna i GK-Splitt svarade hon blixtsnabbt:
– Att man får komma hit och göra volter tre gånger i veckan.
Siw Åkesson, som grundade GK Splitt för ett kvarts sekel sedan, var hedersinbjuden till helgens festligheter men kunde inte komma då hon befann sig på resande fot.