Inga brister i färjeskrovet

Den danska sjöfartsmyndigheten ger klartecken till fortsatt trafik med Villum Clausen. Katamaranen trafikerar Rönne-Ystad och har kritiserats för brister i skrovet.
Ystad • Publicerad 6 september 2002
Arkivbild.
Arkivbild.Foto: 

De skador som tidigare konstaterats på BornholmsTrafikkens Villum Clausen beror inte på att skrovet är felkonstruerat. Skadorna beror på att katamaranen seglat rakt in i hög sjö. Det konstaterar den danska sjöfartsstyrelsen, enligt danska medier i dag på fredagen. Den danska myndigheten menar också att det därför inte finns några riskera för passagerarnas säkerhet. Enligt danska medier har Det Norske Veritas också avvisat kritiken mot skrovkonstruktionen. Synpunkter som de danska myndigheterna uppges ha vägt in i den nu presenterade bedömningen.

Robert Jönson robert.jonson@allehandasyd.se
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.