Ombytta roller på körskolan
Regimskiftet innebär ombytta roller. De nya ägarna har i flera år jobbat som trafiklärare för Suzie Sjölin och Ola Lantz, som visserligen trappat ner men ändå fortsätter inom företaget – som anställda trafiklärare.
– Vi känner varandra väldigt bra, allihop. Jag var med redan vid starten 2005, berättar Helene Hessel-Dahlkvist, 42 år.
Hennes kompanjon Helena Andersson, 47 år, började hos Sjölin & Lantz något senare, efter att ha varit trafiklärare i Simrishamn och innan dess jobbat på Försäkringskassan i Ystad.
– Övertagandet kom helt rätt i tiden. Dessutom har jag precis studerat vid högskola och blivit behörig utbildningsledare.
Helene Hessel-Dahlkvist jobbade tidigare inom barnomsorgen, och som butikschef inom konfektionsbranschen.
– Namnet, Sjölin & Lantz, hänger med. Vi känner att det är ett ganska starkt varumärke och då är det bara dumt att ändra, säger Helena Andersson.
Trafikskolan har fem bilar, varav en automatväxlad. Samtliga utrustades nyligen med alkolås.
– Det handlar om att lyfta fram problematiken kring alkohol och trafik, men givetvis även om allas vår säkerhet. Låset i bilen finns där för att tydligt markera att alkohol och bilkörning inte hör ihop, påpekar Helene Hessel-Dahlkvist.
De nya ägarnas första månad vid rodret avrundas med öppet hus för allmänheten lördagen den 28 januari. Arrangemanget pågår klockan 11-14.