Openmusic får litenfortsättning i höst
– Det har varit väldigt lyckat, både konstnärligt och publikmässigt, säger Thomas Millroth, chef för konstmuseet i Ystad och arrangör för festivalen.
Det som enligt Thomas Millroth har varit speciellt roligt i år, är att man lyckades genomföra en del av konserterna i andra delar i kommunen än Ystad.
– Till exempel i Hammenhög, det har inneburit att även ungdomar och pensionärer har kommit till arrangemangen, säger Thomas Millroth. Många av artisterna har också stannat kvar några dagar och för att delta i spontana workshops, samarbeten och improvisationer vilket har upplevts som väldigt positivt av både artister och arrangörer.
Även det praktiska har rullat på utan problem, enligt Thomas Millroth. I år har man också samarbetat med Borderlinefestivalen i Malmö, vilket till exempel har inneburit samordning när det gäller bokning av artister.
– Vi blir ju bättre och bättre på organisationen hela tiden, säger Thomas Millroth. Men festivalen är egentligen inte riktigt avslutad. I höst kommer Caspar Brötzmann med sitt oefterhärmliga gitarrspel för att göra det framträdande som fick ställas in under festivalen.
I oktober kommer också en av ljudkonstens pionjärer Christina Kubisch från Berlin antagligen att åter gästa Ystad.
Just nu är Christina Kubisch aktuell med utställningen "24 Pictures at an Exhibition" som finns i konstmuseet fram till den 28 augusti.
Åsa Meierkord