Smärtor efter krock
Vittnen till olyckan har berättat att kollisionen var kraftig. Den påkörande bilens hastighet strax före olyckan uppskattas till 180 kilometer i timmen. Bilens bromsspår var 90 meter långa och bilen slungades 130 meter utanför vägbanan.
69-åringens bil kastades 50 meter fram efter krocken. Smärtor uppkom dagen efter i höger knä, nacke, bröst och rygg.
Smärttillstånd
Försäkringsbolaget Länsförsäkringar bedömde att 69-åringen har en invaliditetsgrad på 10% och har ersatt honom med 64 000 kronor. Mannen kräver nu ytterligare 117 000 kronor vilket skulle motsvara en invaliditetsgrad på 30%.
69-åringens advokat hänvisar bland annat till en försäkringsmedicinsk undersökning utförd i oktober år 2001 av en specialist på invärtesmedicin. Undersökningen visar att mannen lider av ett omfattande smärttilstånd och att sambandet med trafikolyckan bedöms som sannolikt.