Annons

Inga maskotar på Liverpools matcher

Fotboll • Publicerad 5 mars 2020
Coronaviruset gör att Liverpool tillfälligt inte låter ban vara maskotar på klubbens hemmamatcher. Arkivbild.
Coronaviruset gör att Liverpool tillfälligt inte låter ban vara maskotar på klubbens hemmamatcher. Arkivbild.Foto: Clint Hughes/AP/TT

Det är en dröm för många och en minnesvärd upplevelse för de få som får uppleva den. Men nu får alla som hoppas gå ut på Anfield, hand i hand med spelarna, vänta tills coronavirusets spridning upphör.

Premier League-ledaren Liverpool engagerar tills vidare inte barn som maskotar vid sina hemmamatcher. Det är en i raden av åtgärder klubben sätter in för att undvika eller begränsa virusspridning. Personal får bland annat inte resa till riskområden, alla som besöker klubbens träningsanläggning och andra lokaliteter får fylla i hälsodeklarationer och påminnelser om god handhygien ges.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons