Nyheter

Skolflickor erkänner mord på tolvåring

Tyskland • Publicerad 14 mars 2023
Polis framför avspärrningar nära tyska Freudenberg, där en flicka hittades död i helgen.
Polis framför avspärrningar nära tyska Freudenberg, där en flicka hittades död i helgen.Foto: Roberto Pfeil/AP/TT

Två skolflickor, tolv och 13 år gamla, har erkänt mordet på en tolvårig flicka i västra Tyskland i helgen.

Tolvåringen försvann på väg hem från en vän i förbundslandet Nordrhein-Westfalen på lördagseftermiddagen. Hon hittades död dagen därpå med svåra knivskador i ett skogsområde nära hemmet.

Fallet har chockat Tyskland.

– Det här är självfallet en väldigt ovanlig och chockerande händelse, även för oss, säger åklagaren Mario Mannweiler till reportrar i Koblenz.

Offret och förövarna kände varandra, enligt lokal polis. De två flickorna som erkänt mordet är för unga för att ställas inför rätta.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.