Annons

Södertälje är svenska mästare

Södertälje Kings är svensk mästare i basket efter vinst mot Borås med 81–70 i den femte finalen.
Efter två år utan en titel är klubben återigen bäst i landet.
Basket • Publicerad 12 maj 2019
Södertäljespelarna jublar med pokalen efter att ha vunnit klubbens tolfte SM-guld.
Södertäljespelarna jublar med pokalen efter att ha vunnit klubbens tolfte SM-guld.Foto: Pontus Lundahl/TT

Södertälje ångade på i finalerna och vann de tre inledande matcherna. I fredags tog Borås sista chansen och vann med 97–80, och såg till att ta serien till en femte match i bäst av sju.

Men fler matcher blev det inte. Inför 4 667 personer i Scaniarinken vann Södertälje klubbens tolfte SM-guld.

Annons

– Shit vad skönt. Vi har dominerat hela säsongen och vi har dominerat hela slutspelet. Vi är så jävla värda det här, säger Lindqvist.

Den femte finalen var både jämn och spännande. Lagen följdes åt matchen igenom, och i halvtid ledde Borås med en poäng, 39-38.

– Vi gör ett ganska bra jobb, de spelarna vi vill ska avsluta gör det, men de får i en del tuffa skott. Vi ska fortsätta med samma försvar, och stoppa i bollen i anfall, sade Kings Alexander Lindqvist i halvtid.

Men Södertälje som vanligtvis är ett skarpskjutande lag hade inget flyt alls. Laget satte bara två trepoängare på hela matchen, jämfört med Borås elva. Trots det höll sig Kings kvar i matchen och avgörandet kom med en minut kvar att spela.

Lindqvist fick då med sig en tveksamt dömd foul och fick skjuta tre straffkast. Landslagsforwarden höll för trycket, sänkte straffarna och gav Kings en fempoängsledning. I anfallet efter brände Borås ett distansskott och matchen var över.

Södertälje vann till slut med 81–70 och har tagit tillbaka tronen inom svensk basket. Kings dominerade herrbasketen tidigare och vann fyra raka SM-guld 2013-2016, men har missat titeln de två senaste säsongerna.

Alma Yttergren/TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons