Aston Villas smäll: nye backen borta länge

Fotboll • Publicerad 15 augusti 2022
Diego Carlos, mitten, firar med lagkamraterna i helgen. Det dröjer dock innan brasilianen är tillbaka på planen.
Diego Carlos, mitten, firar med lagkamraterna i helgen. Det dröjer dock innan brasilianen är tillbaka på planen.Foto: Rui Vieira/AP/TT

Diego Carlos blev ett av Aston Villas mest uppmärksammade nyförvärv den här sommaren då han lämnade Sevilla för Birminghamklubben.

Den brasilianske mittbacken har startat båda matcherna i Premier League-fotbollen den här säsongen.

Men fler blir det inte på ett bra tag framöver.

Aston Villa bekräftar att Diego Carlos, som skadade sig i slutminuterna av 2–1-segern hemma mot Everton i lördags, har slitit av hälsenan och behöver opereras. Hur länge 29-åringen blir borta från spel är oklart.

För Aston Villa väntar härnäst bortamöte med Crystal Palace.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.