Tidigare landslagsbacken drabbad av bröstcancer

Fotboll • Publicerad 14 december 2021
Charlotte Rohlin har drabbats av bröstcancer. Arkivbild.
Charlotte Rohlin har drabbats av bröstcancer. Arkivbild.Foto: Mikael Fritzon/TT

Linköpingsikonen och den tidigare landslagsbacken i fotboll Charlotte Rohlin har drabbats av bröstcancer, meddelar hon i ett inlägg på Instagram.

"Jag kommer gå min största match i livet, för mitt liv och för livet tillsammans med min älskade familj", skriver 41-åringen.

”Jag har funderat men vill själv berätta då jag inom kort kommer gå in i cellgiftsbehandling och då kommer det troligtvis synas på utsidan".

Rohlin gjorde totalt 77 landskamper för Sverige mellan 2007 och 2015 och var bland annat med och spelade hem ett VM-brons 2011.

Hon representerade Linköping under hela sin klubblagskarriär och vann SM-guld med laget 2009.

Dessutom har hon utsetts till årets back på Fotbollsgalan två gånger (2010, 2011).

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.